AGILITY

AGILITY

   V roce 1978 vznikl v Anglii nový sport pro psy zvaný Agility. V současnosti patří mezi nejrozšířenější psí aktivity nejen v Evropě. Běhají ho jak psi čistokrevní, tedy s průkazem původu, tak ti bezpapíroví. Můžete vidět na parkuru děti, dospělé, důchodce, prostě každého, koho baví pohyb a souhra vybudovaná mezi člověkem a psem. Jako důkaz slouží velmi dobře i fakt, že téměř každý víkend jsou po celé naší republice v hlavní sezóně (jaro – podzim) závody.

 

   Agility lze pojmout jako zábavu pro pejskaře i jako vrcholový sport.  Překážky, se kterými se zde potkáte, jsou různorodé. Kromě klasických skokových překážek se naučíte zvládat slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, skok daleký, kruh – kterým pejsek musí proskočit, pevný a látkový tunel. Veškeré vedení mezi překážkami je pouze pomocí povelů slovních, a takzvanou řečí těla - ukazováním a postavením vlastního těla.

   Základní rozdělení agility je podle velikosti pejska. Rozhodující je kohoutková výška. V Evropě platí od 1.1.2002 následující rozdělení :

 

do 34,99 cm (tzv. kategorie Small)

od 35 do 42,99 cm (tzv. kategorie Medium)

od 43 cm výše (kategorie Large)

   Kategorie se liší především výškou skokových překážek (pro malé pejsky je samozřejmě výrazně menší než pro ty velké), ale také výškou umístění kruhu a délkou skoku dalekého. Ostatní překážky zůstávají stejné pro všechny kategorie. Trať mívá 12 až 20 překážek a záleží na rozhodčím, jakou trať neboli parkur postaví. Variant je nekonečné množství, stačí překážku o pár centimetrů posunout nebo natočit a hned má trať úplně jinou obtížnost. Některé parkury jsou spíše technické, kdy je parkur složitý zejména pro pejska, jiné jsou hodně běhavé a psovod na nich má občas co dělat, aby svému pejskovi stačil. Celkově se ale parkury rozdělují na Jumping – tedy parkur bez zónových překážek (kladina, houpačka a šikmá stěna) a Agility – parkur právě obsahující alespoň jednu zónovou překážku.

 

   Řečeno v krátkosti. Jestli se chcete vy a Váš pes bavit v pohybu, najít společnou řeč a užít si spoustu srandy a ještě navíc udělat něco pro svou psychickou a fyzickou odolnost, agility je to pravé! J

 

Instruktorka výcviku

 

Ljuba Řezníčková

 

ljuba.maya@seznam.cz

 

 

Detaily pro rok 2019

 

Přijímáme nové zájemce o agility.

 

Agility pro začátečníky začne ve středu 3.4.2019 od 16.30h. Na lekci s sebou vzít vyplněnou přihlášku.      Cena za kurz je 1.500,-Kč ( 12 lekcí ). Částka musí být uhrazena nejpozději v den začátku kurzu.

 

Přihláška pro zájemce o agility zde

 

 

Agility pro pokročilé bude probíhat každou středu od 18h.